Rodzaje oraz powstawanie zjawiska korozji

W obróbkach blacharskich występują dwa rodzaje ognisk korozji. Pierwszą z nich jest korozja elektrochemiczna która powstaje z połączenia wody zalegającej na obróbkach blacharskich z cementem zawartym w klejach i zaprawach uszczelniających. Wówczas powstaje roztwór soli o różnym stężeniu. Zalegający w mikroporach blachy roztwór tworzy ogniwa o różnym potencjale elektrycznym, co prowadzi do korozji. Druga korozja powstaje na skutek utleniania stali, który przyspieszony jest przez obecność wody. Taki proces nazywamy korozją atmosferyczną.


Balkon który niszczejePrzyczyny powstawania korozji

Najczęściej spotykanym błędem podczas wykonywania tarasów i balkonów to nie stosowanie powłok oddzielających obróbkę blacharską od zapraw klejowych. Stosowanie montażu mechanicznego poprzez kołkowanie obróbek blacharskich zabezpieczonych powłokowo (np. blachy ocynkowane) to również zła decyzja, która może doprowadzić do powstawania korozji. Każde uszkodzenie powłoki to potencjalne ognisko rozpoczęcia procesów korozji.

 

Balkon skorodowany

Metody naprawcze

Metody naprawcze miejscowe z użyciem preparatów antykorozyjnych tylko nieznacznie przedłuży żywotność obróbek blacharskich i może być stosowana tylko na elementy widoczne. Nie wyeliminuje to problemu istnienia zawilgocenia, które spowodowało korozję. Najczęściej korozja zaczyna zachodzić pod istniejącą warstwą płytek ceramicznych. Naprawa miejscowa może również wiązać się z wymianą obróbki na nową. Niestety podczas demontażu może ulec zniszczeniu warstwa systemu izolacyjnego balkonu, co prowadzi do naruszenia całego układu balkonu lub tarasu.

Avatar

Author: Paweł Kolakowski

Udostępnij artykuł na

Nie musisz wiedzieć jak, ważne że właśnie znalazłeś kogoś kto wie