Kabina z pomysłem

Liczba pomysłów na aranżację łazienek jest ogromna. Coraz więcej projektantów zakłada możliwość realizacji indywidualnego pomysłu kabiny natryskowej bez zastosowania brodzika lub osłony szklanej. Dla niektórych wykonawców jest to wyzwanie. Zwróćmy wiec uwagę na bardzo istotne elementy wiążące się z prawidłowym wykonaniem takiego zlecenia.

Pomieszczenia sanitarne w budownictwie użytkowym

W obecnie realizowanym budownictwie mieszkaniowym i użytkowym większość pomieszczeń sanitarnych konstruowanych jest w układzie tzw. lekkich ścian. Do ich budowy używane są: bloczki gazobetonowe, silikatowe, cegła ceramiczna czy ściany konstruowane z płyt g-k, a nawet drewna.

Szpachlowanie w kabinie natryskowej

Wszystkie te materiały należą do grupy produktów o dużej chłonności wilgoci. Do najbardziej wymagających pomieszczeń należą kabiny natryskowe. Zatem ściany w kabinach będą narażone na częste i intensywne działanie wody oraz mediów chemicznych. Dlatego też powierzchnię ścian musimy doprowadzić do gładkości; można to wykonać przez zabiegi szpachlowania i reprofilacji. Oczywiście ważne jest stosowanie szpachlówek kompatybilnych z istniejącym podłożem.

Materiały, z jakich skonstruowano ściany, powinny być jednorodne z punktu widzenia stosowania izolacji mineralnych. Jest to ważne, gdyż niektóre produkty izolacyjne nie są na tyle uniwersalne, że można je stosować na podłożu cementowym i jednocześnie np. gipsowym czy drewnianym. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wybór takiej izolacji mineralnej, która może być stosowana w przypadku podłoża niejednorodnego. Pozwala to na unikniecie konieczności wykonywania warstwy szpachlowej, a to oszczędność czasu, robocizny i dodatkowego materiału.

Systemowy element odwadniający firmy Viega

Taśmy uszczelniające

Przy aplikowaniu hydroizolacji podpłytkowej należy oczywiście pamiętać o wtopieniu specjalnych taśm uszczelniających na styku ścian i posadzki, a także w wewnętrznych i na zewnętrznych krawędziach styku ścian, które wyznaczają obrys kabiny natryskowej. Zastosowanie taśm w kabinach to obowiązek, ale bardzo wskazanym jest stosowanie taśm na całym obwodzie pomieszczenia łazienki (na styku posadzka-ściany). Warto stosować taśmy wchodzące w skład systemu hydroizolacji oferowanego przez danego producenta (np. w przypadku firmy Atlas będą to taśmy i kołnierze Atlas lub nowość – Atlas Hydroband).
Niezależnie od tego, bardzo ważnym elementem gwarantującym szczelność układu izolacji jest wklejenie odpowiednich manszet w miejscach montaży rur doprowadzających wodę do urządzenia natryskowego.


Zapytaj o szczegóły współpracy


Montaż płytek ceramicznych i spoinowanie

Klej do kabiny prysznicowej

Wiele projektów aranżacji łazienki zawiera wskazania na ogrzewanie podłogowe. Pojawia się zatem konieczność stosowania nie tylko elastycznej powłoki izolacyjnej, ale również celowym jest zastosowanie zapraw klejowych o parametrach spełniających wymagania dla montażu na tzw. krytycznym podłożu.
Jeżeli inwestor decyduje się na przyklejenie – ostatnio bardzo modnych płytek wielkoformatowych – wówczas idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie kleju odkształcalnego (np. Atlas Plus Mega). Produkt ten nie tylko kompensuje naprężenia termiczne i mechaniczne, ale także całkowicie wypełnia przestrzeń pod płytką.

Wypełnienie przestrzeni podpłytkowej

Dla uzyskania całkowitej pewności wypełnienia przestrzeni podpłytkowej zaprawę klejową warto stosować tzw. kombinowaną metodą klejenia. Polega ona na naniesieniu zaprawy klejowej na podłoże (pacą zębatą) oraz cienką gładką warstwę zaprawy na płytkę ceramiczną. Do płytek podłogowych gresowych można zastosować klej odkształcalny z linii specjalistycznej do płytek gresowych, który zawiera w sobie dodatki wspomagające przyczepność do gresu i innych płytek o niskonasiąkliwych strukturach.

Fuga do kabiny prysznicowej

Pozostaje wybór odpowiedniej spoiny. Oczywiście najczęstszym kryterium wyboru przez inwestora jest kolor. Oczywiście jest to kryterium ważne, ale warto jednocześnie doradzić klientowi, by przemyślał wybór produktu pod kątem innych parametrów dających użytkownikowi dodatkowe zalety.

Schemat wbudowania syfonu poadzkowego

Częste korzystanie z pomieszczenia natrysku wiąże się nie tylko z dużym obciążeniem wodą, ale także z pojawianiem się bakterii oraz pozostałości i zanieczyszczeń wynikających ze stosowania chemii kosmetycznej i gospodarczej. Zarówno bakterie, jak i inne zanieczyszczenia najczęściej osiadają na powierzchniach spoin, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie fugi zawierającej nanocząsteczki srebra zapewniające ochronę antybakteryjną. Jeżeli klient chciałby uzyskać ciekawe efekty designerskie, warto wykorzystać również fugę Atlas Artis Style, która oprócz wspomnianych wyżej właściwości daje efekt brokatowy idealnie komponujący się np. z mozaiką szklaną i ceramiczną. Jest to jednocześnie produkt klasy CG WA o obniżonej nasiąkliwości.

Ponieważ najbardziej obciążoną powierzchnią jest posadzka, warto zastanowić się nad zastosowaniem spoin opartych o spoiwo epoksydowe – spoin dedykowanych do zastosowań przemysłowych gwarantujących najwyższą trwałość i całkowitą nienasiąkliwość wodą.

Konstrukcja podłogi w kabinie

Podłoga w obrębie kabiny natryskowej stanowiąca tzw. nieckę powinna być odpowiednio profilowana. I tu pojawia się pytanie – jak powinna wyglądać konstrukcja podłogi w kabinie, aby strumień wody nie rozlewał się na pozostałą część łazienki? Czy konieczne jest stosowanie dodatkowych listew ograniczających pole posadzki w natrysku lub specjalnych listew odwadniających, czy może lepszym rozwiązaniem będzie odpowiedni układ spadków? Każdy element mocowany w strefie kabiny to kolejne zagrożenie szczelności całego układu. Montaż listew, szklanych ścinek działowych wiąże się z wykonaniem mocowania mechanicznego już na powłoce ceramicznej, zatem dojdzie do ingerencji w powłoce płytek i izolacji mineralnej stanowiącej najważniejszy element bezpieczeństwa. Jeśli jednak istnieje taka konieczność – stosujmy kotwy chemiczne.

Należy pamiętać, że element odwodnienia (syfon + rury spustowe) będzie schowany w posadzce. Każde z takich elementów ma odpowiednią wysokość i musi się zmieścić w przestrzeni wyznaczonej przez grubość podłogi cementowej i ewentualnie występującej pod nią warstwy docieplenia. Grubości tych warstw są z reguły niewielkie i nie dają dużego pola manewru.

Pamiętajmy, że rury doprowadzające ścieki również wymagają poprowadzenia w spadkach. Proponowane spadki posadzek w brodzikach to 1%.

Zatem należy przewidzieć zawczasu, że w najniższym punkcie brodzika (czyli w miejscu odwodnienia) grubość podłogi będzie mniejsza o kilka centymetrów. To ważne, aby projektować całość posadzki w łazienkach z uwzględnieniem takiego właśnie układu.

Elementy odwodnienia kabiny prysznicowej

Na wyprofilowanym podłożu podłogi, po zamocowaniu systemowego urządzenia odprowadzającego ścieki, musimy wykonać odpowiednią izolację wodoszczelną. Należy pamiętać, że najczęściej elementy odwodnienia wykonane są z tworzyw sztucznych lub metalu (rys. 1 i 2).

Zatem ważne jest, aby montaż elementów odwodnienia gwarantował szczelność w tym miejscu. Niektóre z elementów są wyposażone w specjalne manszety, które wtopione w izolację mineralną gwarantują szczelność. Inne, nieposiadające takich rozwiązań, należy kotwić w podłożu z użyciem zapraw na bazie żywic epoksydowych (systemy basenowe). Sprawdzoną zaprawą w takich przypadkach jest zaprawa utworzona z suszonego piecowo piasku kwarcowego i spoiwa epoksydowego – Chemiks Epolis P WSL 3 (rys. 3).

Hydroizolacje podpłytkowe kabin prysznicowych

Aplikacja izolacji podpłytkowych stanowi jeden z najważniejszych elementów prawidłowego wykonania prac. Jest to jedyna warstwa chroniąca przed bezpośrednim wnikaniem wody w konstrukcję podbudowy kabiny w razie rozszczelnienia warstwy z płytek ceramicznych. Można ją wykonać m.in. z materiałów szlamowych mineralnych, mat hydroizolacyjnych (mata Botament A&E) czy nowoczesnych szlamów hybrydowych (Remmers MB 2K+, Schomburg RD1, RD2).

Hydroizolcja podpłytkowa
Atlas Fachowca 2/2012
Robert Krawczyk

Author: Robert Krawczyk

Inżynier budownictwa z 25 letnim stażem. Posiada uprawnienia budowlane od 1993 r. Od 12 lat specjalizuje się w zagadnieniach hydroizolacyjnych. Ponadto właściciel firmy Izoltechnika-Pro / specjalistyczne wykonawstwo, ekspertyzy , projektowanie hydroizolacji. Założyciel i prezes Stowarzyszenia.

Udostępnij artykuł na

Nie musisz wiedzieć jak, ważne że właśnie znalazłeś kogoś kto wie