Metamorfoza

„ Może go po prostu zburzyć” często bulwersują się inwestorzy, którym nie uśmiecha się po raz kolejny naprawiać balkon czy taras. „ Przecież ostatnio wykonawca obiecywał , że na kilkanaście lat mamy spokój” . No i z obietnic pozostało tylko …nic. Wyburzać czy remontować?
Oczywiście rozważania o wyburzaniu to efekt sporego zdenerwowania użytkownika mającego wizję kolejnych wydatków ale praktycznie zawsze zapada decyzja remontu . Ale tym razem warto pomyśleć jak naprawić taras , aby te „ kilkanaście lat spokoju” było pewne.
Na przykładzie konkretnego tarasu , umiejscowionego na ślicznym osiedlu w samym sercu Warszawy chcemy pokazać , jak taki przysłowiowy taras może ulec sporej metamorfozie. DSCN9783
Ale od początku. Minęło kilka zaledwie latek , a płytki układane przez dewelopera na opisywanym tarasie zaczynają tańczyć i lewitować pod własnym ciężarem. Już nie ma śladu ładnych spoin, zaprawa klejowa to warstwa piasku , jak na wydmach które w tym roku widziałem w okolicach Łeby. Niezbyt miło tak chodzić po „pływającym podłożu” . Zatem decyzja – naprawiamy. Inwestor już wie , że tym razem trzeba to zrobić dobrze. Oczywiście każdy z napotkanych wykonawców budowlanych mówi , że jego prace wykonywane są zawsze „ dobrze” . Ale jak już wiemy , mydlana bańka pęka w najmniej oczekiwanym momencie. Inwestor nauczony już , że nie warto ufać przypadkowym wykonawcom odpalił komputer , posurfował i znalazł Stowarzyszenie Wykonawców Hydroizolacji          ( www.eksperciodizolacji.pl) . Tam dowiedział się , że można inaczej niż było. Inaczej oznacza ładniej, sprawniej i trwalej. Decyzja o wyborze technologii tzw. tarasu pływającego zapadła od razu. Wykonawca firma Kaerbud Andrzej Ryng zrzeszony w Stowarzyszeniu podjęła się tego zadania. Oczywiście jakiś czas jeszcze trwało , nim użytkownik wybrał wzór płytek. Spora oferta na rynku , niemal każdy producent kostki brukowej ma w ofercie płyty tarasowe. Jednak chodziło o płyty które dawały by wrażenie płytek kamiennych.
Wybór padł na sprawdzone już przez wykonawców ze Stowarzyszenia płytki tarasowe firmy Dasag ( www.dasag.pl )
Rozpoczęto remont. Demontaż starej ceramiki nie nastręczał żadnych kłopotów. Łatwo się zdejmuje płytki ceramiczne które leżą na „ wydmach”.

1402993672989Niemal czyste , pewnie można by je jeszcze wykorzystać. Pewnie tak , ale pod żadnym pozorem na tym tarasie.Po całkowitym demontażu sprawdzamy czy istnieją prawidłowe spadki powierzchni tarasu . Oczywiście , jak często bywa część płaszczyzny ma tzw. spadek negatywny – czyli na ścianę budynku. Trzeba poprawić. Doskonale w tego typu przypadkach sprawdzają się tzw. szybkosprawne masy posadzkowe układane na warstwie kontaktowej. Stosowana Ceresit CN 83 sprawiła się bardzo dobrze.
Teraz już spadek jest ok. Aplikujemy izolację mineralną. Oczywiście elastyczną , dwuskładnikową marki Ceresit CR 166. Doskonale znamy ten produkt. To popularna wśród wykonawców izolacja podpłytkowa. Ale w naszym przypadku wcale nie będziemy na niej mocować płytek. W końcu wybraliśmy technologię która ma dokonać metamorfozy .
Dla ochrony izolacji układamy matę drenującą marki Dorken. Ale mata drenująca to nie tylko ochrona przed mechanicznym uszkodzeniem izolacji. To również przestrzeń pozwalająca na sprawną komunikację wody opadowej oraz niemal bezustanną wentylację przestrzeni pod płytowej . Mata której używamy ma na-prasowaną włókninę, której zadaniem ma być filtrowanie wody opadowej. Bezpośrednio na macie drenującej będą układane płyty tarasowe na podkładkach dystansujących.CAM00966

Zalety takiego rozwiązania to możliwość bezinwazyjnej inspekcji niemal wszystkich warstw, bardzo sprawny spływ wody opadowej z płaszczyzny tarasu, przez powstały system wentylacyjny z maty drenującej nawet w upalne dni posadzka się tak bardzo nie nagrzewa i w końcu nie ma tzw. fug- nie pojawiają się wykwity soki budowlanych zarówno na spoinach jak i na obróbce. Oczywiście , jeśli użytkownik ma życzenie , każdą płytę można bardzo łatwo wymienić na inną , byle o tym samym formacie.CAM00981
I nie bez znaczenia ma fakt znacznie łatwiejszego i szybszego i czystszego procesu realizacji remontu na tarasie z posadzką pływającą. I tak trzymać.

Robert Krawczyk
Stowarzyszenie Wykonawców Hydroizolacji i Renowacji w Budownictwie

Robert Krawczyk

Author: Robert Krawczyk

Inżynier budownictwa z 25 letnim stażem. Posiada uprawnienia budowlane od 1993 r. Od 12 lat specjalizuje się w zagadnieniach hydroizolacyjnych. Ponadto właściciel firmy Izoltechnika-Pro / specjalistyczne wykonawstwo, ekspertyzy , projektowanie hydroizolacji. Założyciel i prezes Stowarzyszenia.

Udostępnij artykuł na

Nie musisz wiedzieć jak, ważne że właśnie znalazłeś kogoś kto wie